نحوه‌ی نماشویی ساختمان

نحوه‌ی نماشویی ساختمان

نماشویی از جمله خدمات نگهداری از ساختمان است که به منظور بخشیدن جلوه‌ای تازه و جذاب به ساختمان‌ها انجام می‌گیرد.

تمیز بودن یک ساختمان به آن جلوه‌ای دلپذیرتر می‌بخشد و در نتیجه چشم‌انداز کلی ساختمان را در نظر مردم جذاب‌تر می‌کند.یک انگیزه‌ی کلیدی دیگر در نماشویی و پاک‌سازی ساختمان، تلاش برای زدودن آلاینده‌های مخربی همچون گوگرد و اکسیدهای نیتروژن از سطح خارجی ساختمان است که می‌توانند موجب سریع‌تر شدن روند تخریب نمای ساختمان شوند.
شرکت‌های بسیاری وجود دارند که تخصص آن‌ها انجام امور نماشویی و تمیزکاری سطوح خارجی ساختمان‌های مختلفی است که دارای نمای شیشه‌ای یا شیشه‌کاری سازه‌ای در بخش بیرونی خود هستند.
شیوه‌های نماشویی
1. شستن با آب
آ) خیساندن با آب: از یک جریان آب پایا و آرام استفاده می‌شود تا گرد و غبار را از سطح نما جدا کند و بشوید و با خود ببرد، شیوه‌ای کارا که طی آن ذرات گرد و غبار با جذب آب نرم و از سطح جدا می‌شوند. پس از مرحله‌ی خیساندن با آب، ممکن است سابیدن سطح نما به صورت دستی با برس انجام گیرد، یا نما با اسپری آبی که حدود 3 مگاپاسکال فشار دارد شسته شود. این شیوه برای شستن نماهایی که آجرهای سنگ آهکی دارند بسیار مناسب است.
ب) شست‌وشوی پرفشار: در این شیوه، آب پرفشار کثیفی‌ها و ذرات آلاینده را از سطح نما می‌زداید. این شیوه عملکردی مؤثر در شست‌وشوی نماهای سنگی و سنگ‌کاری‌شده و بتنی برای زدودن لکه‌های ناشی از مواد ارگانیک و ذرات سبک معلق در اتمسفر دارد.
2. نماشویی با استفاده از مواد شیمیایی
در این شیوه مواد شیمیایی به کار گرفته می‌شوند تا لکه‌ها و آلودگی‌ها را حل کنند تا بتوان آن‌ها را از سطح نما زدود.
در این شیوه از چهار گروه اصلی شوینده‌های شیمیایی ممکن است استفاده شود: پاک‌کننده‌های اسیدی، پاک‌کننده‌های قلیایی، حلال‌های ارگانیک و شوینده‌های بدون کف. از این شیوه برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌هایی که به سختی از سطح نما کنده می‌شوند استفاده می‌شود.
3. نماشویی سایشی
در این شیوه به جای آنکه لکه‌ها و آلودگی‌ها حل شده و با آب شسته شوند، کل لایه‌ای از نما که این آلودگی ها روی آن نشسته‌اند با ساییدن سطح از میان برداشته می‌شود. این شیوه برای شستن نماهای سنگی و سنگ‌کاری‌شده و بتنی بسیار مؤثر است.
خدمات راپل (مرد عنکبوتی)
استفاده از این شیوه منجر به افزایش قابل توجهی در هزینه‌های کلی تمیزکاری نمی‌شود، و همچنین برای افرادی که آن را انجام می‌دهند ایمن است.
تجهیزات سیستم راپل
آ) طناب نایلونی: این طناب‌ها از نوع طناب‌های ایمن چتربازی هستند و قابلیت تحمل بار ایستای یک تن را دارند و همچنین طول عمر آن‌ها معادل 1000 ساعت کاری است.
ب) سیستم تجهیزات بالا رفتن و پایین آمدن(کیت مرد عنکبوتی): بیشتر تجهیزات مورد استفاده ساخت بریتانیا و فرانسه هستند و این ویژگی‌های مهم را ارائه می‌کنند:
• وزن کم و قابلیت جابه‌جایی
• امکان انجام عملیات به صورت یک‌نفره
• ضریب اطمینان بالا
• نسبت قرقره‌های یک به دو

نظرات
    ارسال نظر